تابلو سازی

تابلو فلزی چیست ؟

تابلو فلزی چیست ؟

تابلو فلزی یا حروف برجسته ی فلزی که اسم دیگر آن تابلوی استیل است و مانند تابلوی حروف برجسته ی چلنیوم و یا تابلوی حروف نئون پلاستیک دارای لبه کار و برجستگی می باشد. فلزهای به کار رفته در این تابلو مس ، آهن ، استیل و برنز است.

ساخت تابلو فلزی :

در ساخت تابلو فلزی اول باید بر اساس نرم افزارهای خاص و با افرادی متخصص حروف مورد نظر مشتری را طراحی و بر اساس مکان و بزرگی و کوچکی تابلو فونت ها و سایزهای حروف را مشخص و پس از تایید مشتری وارد مرحله ی برش می شویم.

در مرحله ی بعد باید حروف را برش دهیم ، برش زدن با استفاده از دستگاه cnc و یا پلات گرفتن و یا با قیچی دستی انجام می شود ، دستگاه برش لیزر به راحتی و با دقت زیاد و در زمان کوتاهی این کاررا از روی طرح مورد نظر انجام می دهد .

در مرحله ی سوم و پس از برش حروف برجسته فلزی، لبه های 1 تا 4 سانتی متری را به دور طرحی که برش زدیم ، می چسبانیم  .

در مرحله ی چهارم دور حروف را سمباده کشیده تا لبه های برنده و تیزرا از بین ببریم که این کار را یا با استفاده از برس های سیمی و یا  سمباده نرم و یا دستگاه انجام می دهیم  .

در مرحله ی پنجم در این مرحله که مرحله رنگ کردن است که اگر حروف استیل باشند نیاز به رنگ نیست ، اما در موارد دیگر رنگ آمیزی می کنیم که به آن استروک کردن گفته می شود که به معنای به کارگیری لایه ی اضافی بر روی لایه ی اصلی است .

بعد هم آینه کاری انجام می شود . (گالوانیزه کردن)

برای رنگ کردن حروف برجسته فلزی بعد از ساخت حروف و پس از شست و شوی حروف با تینر از رنگ های پلی اورتال استفاده می شود .

در مرحله ششم اگر نیاز به نور پردازی بود، اس ام دی ها smd را بین صفحه و زمینه و حروف قرار داده ، که نور به سطح حروف تابیده و نمایی زیبا را به وجود می آورد و تابلوی تبلیغاتی ما را زیبا می کند. تابلو را با دقت و ظرافت خاصی نصب می کنیم تا اضافه های آن کاملاً به پشت کار رفته و عیب ها در زمان نصب برطرف شود .

موارد استفاده تابلو فلزی :

تابلو فلزی هم می تواند به صورت حروف برجسته  سر در مغازه نصب شود و هم می تواند در تابلوی راهنمای طبقات ، سر در اتاق های اداری و یا تجاری ، تابلوی سر در مکان ها ، تابلوهای بخش های بیمارستان ها و اداره ها ، تابلوهای ورودی ، استندهای رومیزی ، ساین دیواری جهت معرفی بخش ها ، اتاق ها ، تابلوی اطلاع رسانی ، نمادهای هشدار و ایمنی ، تابلوهای راهنمایی ، مراکز آموزش ، مراکز درمانی ، مراکز ورزشی ، بیمارستان ها ، راه آهن ، هتل ها ، فرود گاه ها ، بانک ها و…  استفاده  نمود 

تابلو سازی حروف برنزی و مسی :

برای ساخت حروف برنزی و مسی تمام عملیاتی که برای ساختن حروف فلزی انجام دادیم ، لازم است. علاوه بر آن بایستی دراین نوع حروف دقت فراوان کرده  زیرا کار لحیم کاری ظریف تر بوده و هنگام کار روی حروف برنزی یا مسی خش نیافتاده و آثار ضربه و چکش بر آن باقی نباشد و ضمناً به هیچ وجه قلعی که هنگام لحیم کاری لبه از پشت حروف کار می شود به رویه حروف نیامده یا اثر و لکه ای از هیچ نوع روی قسمت بیرونی لبه حروف نماند.

همه این دقت ها را از این جهت باید بیشتر انجام داد که در این نوع حروف رنگ آمیزی نمی شود ، بلکه پس از اتمام لبه کاری آن را پرداخت نموده و هم چون بدنه سماور باید براق کنیم. پرداخت حروف برنزی و مسی توسط الکترو موتورهای معمولی که بر آن چرخ هایی از جنس پارچه نصب شده و به آن «فرچه» می گویند انجام می گیرد.

پس از پرداخت کاری دقیق حروف ، آن ها را با ظرافت  توسط یک پنبه باید مجدداً تمیز کنیم ، زیرا آثار فرچه صابون مخصوص آن ، بر روی حروف باقی می ماند.

اکنون باید بدون فوت وقت با استفاده از جلای تینری – کیلر ، البته از نوع مرغوب سطح پرداخت شده را کاملاً جلا زده و با پوشش مناسب از اکسیده شدن آن جلوگیری نمائیم. بعضی از استادکاران جهت اطمینان بیشتر از جلا آن را دوبار کار می زنند.

در هنگام ساخت حروف برنزی باید به جنس ورق دقت زیادی کرد ، زیرا اگر از نوع مرغوب باشد ، دیرتر اکسیده شده و با زنگ زدن زود سیاه نمی شود. در انواع نامرغوب ورق های برنزی بعضاً پس از چند ماه که حروف در معرض هوای طبیعی قرار می گیرد با وجودی که پشت و روی آن جلا خورده باشد خیلی زود سیاه می شود.

ساخت تابلو با حروف دوبلکس :

به مجموعه دو حرف فلزی و برنز یا مسی حروف دوبلکس می گویند. برای ساخت آن ، زمانی که شما حروف برنزی یا مسی را برش زده اید از هر طرف یک سانتی متر پهن تر حروف فلزی را طراحی کرده و از جنس ورق گالوانیزه برش بزنید ، پس از لبه کاری هر دو حرف ،  حروف کوچکتر ( مسی یا برنزی ) را پرداخت و جلا زده و حروف فلزی را هم معمولاً از رنگ های تیره مثل : مشکی ، قرمز ، سبز یا سورمه ای رنگ آمیزی می کنید.

پس از خشک شدن رنگ حروف فلزی و جلای حروف رویی ، آن ها را بر روی یکدیگر قرار داده و برای نصب محل های بست حروف را علامت گذاری می نمائیم و سپس با دقت با پیچ کوتاه پرچ حرف برنز یا مسی را روی فلزی نصب می کنیم .

باید توجه داشت حروف برنزی یا مسی رویه را باید لبه ای با ارتفاع کم مثلاً یک سانتی متر کار کرده و حتماً از نوع بست از پشت برای آن ها بست بزنیم.

در بعضی موارد بعضی از استادکاران برای حروف روئی از جنس ورق روغنی (ورق سیاه) حروف را زده و آن را آب کاری می کنند. مثلاً آب برنز (معروف به آب زرد) یا آب نقره و در موارد نادری آب طلا می زنند. این نوع حروف شبیه حروف برنزی و یا استیل خود را نشان داده و جالب این که اگر خوب آبکاری شده باشد ، خیلی دیرتر اکسیده می شود.

تابلو سازی حروف آلومینیومی :

این نوع حروف از نظر طرز کار بسیار شبیه به حروف پلاستیک ، لبه کاری می شود ، با این تفاوت که به جای کلرفوم در این جا باید از جوش آلومینیوم استفاده نمود.

لبه های حروف آلومینیوم را می توان از شمش هایی استفاده کرد که یک طرف آن خطوط برجسته ظریف دارد و می شود از آنها به جای شیاری که در لبه های حروف پلاستیکی می زدیم استفاده کرد.

در تابلو سازی آلومینیوم به خط فارسی یا عربی فقط با پهنای قلم بیش از 10 سانتی متر (بزرگ) موفق است ، اما کوچکتر از آن با وجود دقت زیاد زیبا نبوده و لبه آلومینیومی پاسخ نمی دهد. علت آن انعطاف محدود یا لبه یا همان شمش آلومینیوم است ، با این وجود در حروف بزرگ خط لاتین (غیر تحریری) که اکثراً خط راست یا دوایر بزرگ هستند ، زیبائی خاصی از خود دارند.

روی هم رفته محل هایی که حروف آلومینیومی استفاده می شود ، بسیار اندک است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا